Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, buhar distilasyon metoduyla elde edilir. Eterik uçucu bir yağdır, tüm eterik yağlarda olduğu gibi lavanta yağı da saf olarak kullanılmaz. Lavanta yağı genellikle çiçeklerden elde edilir. Lavanta esansiyel yağı , aynı zamanda, geleneksel parfümlerin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca dünya genelinde oldukça yaygın kullanımı olan lavanta sabunu da lavanta yağından imal edilir. 

Gelenekselleşmiş kullanım alanlarının ve tariflerinin çoğu bilimsel çalışmalardan ziyade kullanıcıların bildirimlerine dayanmaktadır. Bu kullanım alanları ve kullanım teknikleri şöyledir;

Buhar yoluyla: Sıcak suyun içerisine damlatılarak kullanım alanları mevcuttur. Bu kullanım ile özellikle banyoda kullanıldığında, baş ağrısı, gerilim ve depresyona, baş dönmelerine, baş ağrılarına, iştahsızlık, sinirlere, titremelere, genel güçsüzlüğe, uyku düzensizliğine iyi geldiği kullanıcılar tarafından belirtilmekte, geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Su ile seyreltilerek: Saç derisi özellikle seboreik dermatit ve cildi dezenfekte amacıyla kullanılır, kan dolaşımını artırdığı ve solunum sorunlarına iyi geldiği bildirilmektedir. Ağız içerisindeki küçük yaraları dezenfekte ettiği bilinmekte geleneksel bir uygulama metodu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Lavanta adını temizlik hissi veren kokusu sayesinde Latincede "yıkamak" anlamına Lavare den almaktadır.

Uygulanacak bölge özelliklerine göre, su, bitkisel yağ krem veya losyon içerisinde seyreltilerek: Yanık, yara, sivilce ve egzema olan bölgelerde olumlu sonuçlar verdiği bildirilmektedir.

Tütsü olarak: Nezle, grip, anjin ve bronşite iyi geldiği bildirilmekte geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Saç dökülmesi size ailenizden miras kalmış olabilir ancak alopesi gibi bazı bağışıklık sistemi rahatsızlıkları da saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Lavanta yağı, alopesi nedeniyle meydana gelen saç dökülmesini yavaşlatmak ve saç oluşumuna destek olmak için kullanabileceğiniz doğal yağlar arasında ilk sıralarda geliyor.

Lavanta Yağının Saça Ne Gibi Faydaları Var?

Saç dökülmesi bazen stres, kaygı ve uykusuzluk sonucunda yaşanabilir. Lavanta çiçeği hoş kokusu ile stresi azaltmada, uykuya geçişi kolaylaştırmada yüzyıllardır farklı şekillerde kullanılmakta. Ayrıca lavanta yağı, saç derisinde oluşan problemler nedeniyle görülen dökülmeleri azaltmada etkilidir ve bu konuda bazı araştırmalar da bulunmaktadır. İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre günlük olarak saç derisine lavanta yağıyla ve diğer esansiyel yağlarla masaj yapanların %44′ünde yeniden saç çıktığı gözlemlemiş. Araştırma da lavanta yağı dışında kekik, biberiye, sedir ağacı yağları kullanılmış ve bu yağlar cildi tahriş etmemesi için jojoba ve üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla inceltilmiş.

Lavanta Yağının Saça Uygulanması

Esansiyel yağlar güçlüdür ve özellikle hassas ciltlerde tahrişe, kızarıklığa yol açabilir. Bunu engellemek için lavanta yağını zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar ile inceltmek gerekir. Lavanta yağıyla saç bakımı yapmak için hazırlayacağınız karışıma 2 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı, 2 damla kekik yağı, 2 damla sedir ağacı yağı ile 4 çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Uygulamadan önce tüm yağları iyice karıştırın.

Karışımı saçların seyreldiği bölgelerden başlayarak tüm saç derinize masaj yaparak uygulayın. Önce cildinizin alerjik bir tepki verip vermediğini görmek için saç derisinde küçük bir bölgeye sürerek 10-15 dakika bekleyebilirsiniz. Ciltte tahriş veya kızarıklık olursa karışıma bir miktar daha zeytinyağı ekleyin.

Doğal yağların saçlardaki olumlu etkilerini görebilmek için en az 6-8 hafta kullanmak gerekmektedir. Her gün ya da haftada 3-4 gün günde 10 dakikanızı ayırarak bu masajı yapabilirsiniz.

 

 

 

© 2020 - Lavanta | Lavanta Diyarı | Lavanta Kurusu | Lavanta Yağı | Isparta Lavanta